Co to jest kasa fiskalna online?

Fiskalna Img 575.jpg

Urządzenia fiskalne dzielą się na różne typy. Kojarzymy je zwłaszcza z urządzeniami w sklepach stacjonarnych i innych stacjonarnych punktach sprzedaży detalicznej.

Podstawowymi urządzeniami fiskalnymi w takich miejscach jest kasa fiskalna oraz drukarka fiskalna. Od niedawna, bo od maja 2019 roku weszła też ustawa o kasach fiskalnych online, natomiast obowiązek posiadania takiej kasy dla pierwszych branż wszedł w życiu 1 stycznia 2020 roku. Te branże to między innymi usługi związane z naprawą pojazdów silnikowych i motorowerów, a także sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, itp.

W kolejnych latach obowiązkiem tym objęte zostaną kolejne branże i usługi, między innymi placówki gastronomiczne, usługi związane ze sprzedażą węgla, a także usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Czym jest taka kasa i czym różni się od tradycyjnej formy kasy fiskalnej?

Kasa fiskalna to urządzenie, które rejestruje kwoty obrotu oraz kwoty podatków należnych ze sprzedaży detalicznej. Występuje wiele różnych typów kas i urządzeń fiskalnych. Są to między innymi: kasy autonomiczne, systemy kas fiskalnych bazujących na komputerze, kasy zintegrowane, czy też kasy jednostanowiskowe. Można wyróżnić także dwa podstawowe typy drukarek fiskalnych. Jest to drukarka igłowa (mozaikowa), jak również drukarka termiczna.


Zobacz: https://www.elro-elektryka.pl/


Kasy fiskalne online natomiast to nowa kategoria urządzeń fiskalnych, których działanie odbywa się za pośrednictwem komunikacji z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Centralny Rejestr Kas zajmuje się gromadzeniem różnego rodzaju danych, takich jak między innymi informacje o przeglądach okresowych, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne, raporty dobowe i inne. Repozytorium (CRK) odpowiedzialne jest również za to, aby kasie został nadany numer ewidencyjny podczas fiskalizacji. Kasy fiskalne online łączą się CRK co dwie godziny. Niezwykle ważne jest więc to, aby użytkownik kasy fiskalnej online zapewnił dostęp do Internetu, aby połączenie z Repozytorium było możliwe.